Fotokopi Makinesi & Yazıcı Kiralayarak Nasıl KDV İndirimi Sağlanır?

Faaliyet alanı ya da kapasitesi değişse bile, her firma gelir-gider dağılımını optimize ederek bütçesini daha dengeli bir hale taşımak için uğraşır. Tabi ki bu esnada yasal prosedürleri de göz önünde bulundurmalıdır. Ülkemizdeki vergi kanunlarına göre; fotokopi ve yazıcı gibi ofis için ekipman kategorisinde yer alan cihazlar eğer kiralama şeklinde temin edilirse daha düşük vergi ödenebilir. Bunun nedeni ise sözleşmedeki ücretin gider kalemine aktarılabilmesidir.

 

Mevzuattaki ilgili maddede kiralama sözleşmesinin hazırlanması, düzenle yapılması ve ilgili sicillere tescili ve şerhi harç ve vergi kapsamı dahilinde değildir. Bununla birlikte sözleşmenin teminatları veya cihaz için belirlenen sigorta poliçesi masrafları da kiralayan için herhangi bir masraf oluşturmamaktadır. Yapılan sözleşmenin onayı için notere harç ödenmesi ya da damga vergisi gibi külfetler de cihaz sahibine yani kiralayıcı firmaya aittir. Kısacası yapılan sözleşme, kiralama bedeli karşı firmanın geliri olacağı için bu matraha dahil edilerek sizin satın alma yoluna gittiğinizde karşınıza çıkan % 18’lik KDV oranından kurtulmanıza vesile olur.

Türkiye’de Gelişen Bir Sektör

Fotokopi ve yazıcı kiralama oranı ülkemizde sektör ihtiyacının % 5’i seviyelerinde. Yani firmalar halen cihazı demirbaş listesine dahil etmeyi daha çok tercih ediyor. Oysa bu oran ABD’de % 35 bandına kadar yükselmiş durumda. Avrupa’da ise genel ortalama % 20 seviyelerinde seyrediyor. Tablo bize açık bir şekilde yazıcı ve fotokopi kiralama modellerinin giderek daha yaygın hale geleceğini söylüyor. Elbette burada firmaların konudan haberdar olması da önemli ve ayrıca doğru adımlar atmak için iyi bir araştırma yapmaları gerekiyor.

Cihaz kiralama konusunda şu anda hizmet veren birçok firma var ve bunların tamamına yakını İstanbul merkezli olarak çalışıyor. Sunulan çözümler genellikle aynı. Uzun süreli kiralama metotlarında cihazı kullanan firmadan aylık sabit ücret alınıyor. Cihazın kaç baskı yaptığının herhangi bir önemi yok. Ancak sayfa başı kullanım üzerinden yapılan kiralama sözleşmelerinde baskı adedine göre ödeme tahsil ediliyor.

Fotokopi kiralama yoluna gittiğinizde ileri teknoloji ürünü ve sıfır cihaz kullanımına erişiyor olmanız da avantajlar listesine dahil edilebilir. Çünkü aynı marka ve modeli satın aldığınızda çok daha büyük masraflar ödemeniz söz konusu olacaktır.

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi almak ister misiniz? Hemen aşağıdaki formu doldurun ekibimiz en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayacaktır.

[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right