En İyi Fotokopi Makinesini Seçmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

Satın almak ya da kiralamak için en iyi fotokopi makinesi arayışında olan firmalar iyi bir ön çalışma yapmadıklarında olay hüsranla sonuçlanabiliyor. İş yükünün ve kullanım miktarının son derece önemli olduğu bu seçimde elbette marka ve model seçmek önemli.  Ancak ihtiyaçlarınızın temelini belirlemek için öncelikle teknik bir analiz yapmak gerekiyor. Bu yüzden sizlere uygun bir fotokopi makinesi seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmak adına on ana başlık belirledik.

 

Siyah – Beyaz Mı Renkli Mi?

Olmuşken renklisi olsun mantığıyla alınan cihazlar eğer gerçekten amacınıza uygun değilse maddi külfeti artırabiliyor. Bunun için gerçekçi bir yaklaşım ortaya koymanız ve işinizin gereksinimlerini net olarak belirlemeniz gerekiyor. Çünkü çoğu sektörde sadece siyah-beyaz baskıyla işler yürüyor. Renkli baskı imkanı veren fotokopi makineleri cidden ofisiniz için gerekliyse, modern cihazların büyük bir kısmının bu desteği verdiğini de belirtmekte fayda var. Ancak buna uygun kartuş/toner temin edebileceğinizden emin olmalısınız.

Baskı Kapasitesi

Fotokopi makinelerinde baskı kapasitesi dakikalık performansa bağlı olarak ifade edilir. Son yıllarda üretilen cihazlarda kağıt besleme fonksiyonun da yardımıyla 60 / dakika çizgisinin üzerine çıkılmakta. Tabi burada da yine iş yükünüz önemli. Seri baskı ihtiyacının olmadığı bir ofis için aşırı yüksek kapasiteli bir ürün almak ekonomiyi biraz sarsabilir. Bunun için potansiyelinizi analiz etmeniz ve gerekirse firmalardan danışmanlık almanız tavsiye edilir.

Desteklenen Kağıt Boyutları

A4 boyutlu kağıtlar çoğu işletmenin ihtiyacını tek başına karşılamakta. Ancak farklı sektörlerde daha büyük veya küçük kağıtlara baskı yapılması gerekebiliyor. Bunu göz önüne alarak adım atmanız son derece önemli. Çünkü model seçiminizi bu kritere göre yaptıktan sonra diğer detaylara inmeniz gerekebilir.

Çift Yön Baskı Özelliği

Piyasada arkalı önlü olarak tabir edilen baskı tekniği bazı cihazlarda ancak kağıdın elle çevrilmesi sonucunda gerçekleşiyor. Fakat modern fotokopi makinelerinde alt ve üst paneller birlikte tarama yaptığı için kolayca çift yönlü baskı alınabiliyor. İşinizde bu şekilde baskı alınma ihtimali varsa otomatik cihazlara yönelmeniz zamandan ve iş yükünden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Asetat Desteği

Şirket içinde veya iş ortaklarınızla yaptığınız toplantılarda eğer projeksiyon kullanımı yoğunda asetat baskısı yapan fotokopi makinelerini tercih etmeniz sağlıklı olabilir. Tabi ki artık farklı yazılımlar kullanılarak sunumlar yapılıyor ancak anlık gösterim gerektiren durumlar olabiliyor. Dolayısıyla işinizin dinamiklerine uygun bir seçim yapmanız mantıklı olacaktır.

Tarayıcı Olarak Kullanılabilme

Scanner özelliği birçok markanın yeni modellerinde verdiği bir destek. Hatta artık opsiyonel olmaktan çıkma yolunda diyebiliriz. Burada önemli olan tarayıcı ihtiyacınızın nasıl karşılandığı. Özellikle ofis içindeki cihazlara ya da ağa entegre olan cihazlarda bu fonksiyon son derece kullanışlı olabiliyor. Çünkü anlık belge paylaşımları bu sayede hız kazanıyor.

Network Bağlantısı

Ofis içinde kullanılan cihazların online ve offline olmak üzere iki farklı kısma ayrılması söz konusu. Burada yine firmanızın çalışma dinamikleri ön planda tutularak bir karar verilmesi gerekiyor. Eğer cihazı aynı anda birkaç farklı kişi ya da departman kullanıyorsa, networke bağlanabilen cihazlardan yana ilerlemeniz daha sağlıklı.

Kağıt Besleme Özelliği

Cihazın hızını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi kağıt besleme fonksiyonu. Çoklu baskı yapan işletmelerde mutlaka tercih edilmesi gereken bir özellik olduğunu vurgulayabileceğimiz bu fonksiyon, ADF olarak belirtiliyor ve teknik özellikleri incelerken ilk bakılması gereken noktalardan birini oluşturuyor.

Faks Olarak Kullanılabilme

Tarayıcı / mail bağlantısı ile artık dosya paylaşımları daha efektif yapılabiliyor. Ancak halen faks olarak belge talep eden kurumlar var. İşiniz kamu kurumları ile bir şekilde bağlantılıysa bu özellik size birçok şey kazandırabilir.

Firma Tecrübesi

Cihazı satın alırken gösterilen ilgiden ziyade satış sonrası destekteki yaklaşım bu konuda daha önemlidir. Çünkü teknik gereksinimleriniz olabilir ve ayrıca cihazın bakımları da aksatılmamalıdır. Bu yüzden fotokopi makinesi satan firmanın teknik servis ağını ve yedek parça desteğini de sorgulamanız daha iyi karar almanıza yardımcı olur.

Sizi Arayalım

Daha fazla bilgi almak ister misiniz? Hemen aşağıdaki formu doldurun ekibimiz en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayacaktır.

[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right